Zapobieganie owsicy

Zwalczanie. W zapobieganiu owsicy duże znaczenie ma przestrzeganie higieny osobistej i czystości w mieszkaniu. W przypadku zarażenia E. vermicularis należy przez olaes 1-3 mies. dokładnie podmywać się po każdym wypróżnieniu, spać w obcisłych majteczkach, które po nocy należy prać, a następnie prasować gorącym żelazkiem, nie strzepywać bielizny pościelowej, lecz codziennie ją prasować, opanować odruch drapania i wkładania palców do ust, często myć ręce.

W leczeniu wykorzystuje się pirantel (Combantrin, powyżej 6 mż., 10-20 mg/kg mc., jednorazowo powtórzenie dawki po 2 tyg., 2-4 razy) patrz A. duodenale, al- bendazol (Zentel, 200-400 mg, jednorazowo powtórzenie dawki po 4 tyg.) lub mebendazol (Vermox, 200 mg, jednorazowo powtórzenie dawki po 2 tyg.) patrz T. saginata oraz piperazynę (Antelmin, 50 mg/kg mc. przez 7 kolejnych dni, powtarzając kurację po 15-20 dniach) można zastosować działający miejscowo pirwi- nium (Molevac, 5 mg/kg mc. jednorazowo).

Piperazyna, porażająca układ mięśniowy pasożytów, łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego i wydalana jest z moczem. Nie powinna być stosowana u osób z niewydolnością nerek i wątroby, z zaburzeniami neurologicznymi oraz u kobiet w ciąży. Występujące rzadko w trakcie terapii działania niepożądane obejmują objawy neurologiczne (zaburzenia równowagi, oczopląs, mioklonie, napady padaczki, senność) oraz ze strony przewodu pokarmowego (bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka).

Pirwinium jest praktycznie nie wchłaniającym się barwnikiem cyjaninowym, który powleka ściany przewodu pokarmowego, zwłaszcza jelita cienkiego. Działa hamująco na enzymy oksydacyjne pasożyta. Działanie niepożądane wyraża się bólami głowy oraz podrażnieniem błony śluzowej przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka).

W inwazjach rodzinnych konieczne jest jednoczesne leczenie wszystkich jej członków oraz ustalenie reżimu higieniczno-sanitarnego zwiększającego skuteczność terapii. Efekty leczenia ocenia się na podstawie monitorowania przebiegu klinicznego.

Z naszych doświadczeń wynika, że w owsicy nawracającej u dziecka i wszystkich członków jego rodziny trzeba wykonać badanie mykologiczne kału. W przypadkach wykrycia jednoczesnej obecności w ontocenozie przewodu pokarmowego Enterobius i Candida lub Geotrichum wyleczenie dziecka można uzyskać stosując jednocześnie kuracje lekami przeciwrobaczymi i przeciwgrzybiczymi.

Leave a Reply