Kategoria Strony
Promocja Stron
    System reklamy Test
Promocja Stron

Wesz odzieżowa

Wesz odzieżowa przenosi na człowieka riketsje duru epidemicznego (Rickettsia prowazekii). Riketsje rozmnażają się w komórkach epitelialnych jelita środkowego wszy zaatakowane komórki po 4 dniach ulegają uszkodzeniu, uwalniając riketsje z powrotem do światła jelita, skąd z kałem owada zostają wydalane na zewnątrz. cami, na nadgarstkach, łokciach, a także w pachwinach, okolicach brzucha, piersi i narządów płciowych, a u dzieci mogą wystąpić na całym ciele. Pierwsze objawy mają postać różowych śladów (kanalików) na skórze. Drążenie kanalików drażni skórę i powoduje świąd. Proces ten bywa szczególnie intensywny po położeniu się do łóżka i rozgrzaniu ciała. Ciepło pobudza ruchliwość świerzbowców. Drapanie prowadzi do uszkodzeń skóry, co stwarza warunki do wtórnego zakażenia bakteryjnego, a także do rozprzestrzeniania się inwazji na zdrowe części skóry. W świerzbie obserwuje się powstawanie pęcherzyków, grudek i obrzęku skóry. Niekiedy bywają one mylone z odczynami alergicznymi.

Wykrywanie. Wykwity skóry w typowych miejscach oraz widoczne przez lupę kręte kanaliki długości od kilku do 15 mm, wypełnione szaroczamym kałem roztoczy, mogą być dowodem zarażenia. Pewną diagnozę daje wykrycie roztocza. Samica świerzbowca znajduje się na końcu krętego korytarza i widoczna jest jako biały lub szary punkcik. Można ją wyjąć igłą w warunkach aseptycznych i zbadać pod mikroskopem w kropli 5% NaOH. Możliwe jest też badanie mikroskopowe zeskrobin skóry, stosując w celu uwidocznienia korytarzy świerzbowca próbę atramentową lub fluoresceinową.

Zwalczanie. Przestrzeganie zasad higieny osobistej, częsta zmiana bielizny i pościeli – to środki profilaktyczne. Z leków stosuje się Novoscabin (30% benzoesan benzylu) w płynie, którym po gorącej kąpieli smaruje się powierzchnię całego ciała przez 3 kolejne dni, lub Crotamiton (10%) w postaci maści lub płynu. Smaruje się nim skórę po myciu 2 razy dziennie przez 3-5 dni. Przy tych zabiegach należy chronić twarz, oczy i szyję. Gorąca kąpiel z użyciem dużej ilości mydła i miękkiej szczoteczki ułatwia leczenie świerzbu. Leczenie powinno być prowadzone jednocześnie u wszystkich domowników.

Leave a Reply